Ciekawy mechanizm uszczuplania VAT-u w branży gamingowej
Dzisiaj będzie krótki wpis, a w nim mała ciekawostka, a mianowicie mail, który został niedawno wysłany do organów skarbowych – od razu mówię, że nie ja jestem jego autorem i nie ja go wysłałem, lecz po prostu otrzymałem do niego dostęp. W mailu tym przedstawiono interesujący i całkiem pomysłowy mechanizm kombinowania z VAT-em w branży gamingowej – schemat ten był mi zresztą znany od pewnego czasu i nawet przymierzałem się do jego opisania. Treść maila oryginalna, tradycyjnie jednak nazwy firm zostały „wykropkowane”.
Treść maila
Szanowny Panie Dyrektorze,
Analizując zmiany w Ustawie, chciałbym zapytać czy sprzedaż doładowań telekomunikacyjnych, czyli wg Ustawy – świadczenie usług telekomunikacyjnych obliguje punkty sprzedające doładowania do rozszerzenia PKD o takową czynność?
Uważam również, że zmiana ustawy mogłaby mieć pozytywny wpływ na budżet, gdyby wprowadzono rejestrację emitowanych bonów. Jestem przedstawicielem branży, która widzi szansę w tej ustawie eliminując podmioty, które eksportują produkty z naliczonym podatkiem VAT (problem branży gier), a następnie sprzedają z zagranicy bez VAT.
Dodatkowo sugerowałbym, aby w przypadku tej ustawy należy zwrócić się do podmiotów, które aktualnie sprzedają produkty na terenie kraju w formie bonów wielokrotnego przeznaczenia. Przykład takiej firmy to Y…, która prowadzi sprzedaż takich produktów – należałoby zapytać czy podatek VAT od sprzedaży doładowań jest odprowadzany do Polskiego Fiskusa (są to obroty na kilkadziesiąt mln rocznie).
W mojej opinii doładowania telekomunikacyjne, nie powinny być zwolnione z zapisu, ponieważ dzięki nim również można dokonywać nadużyć. Poniżej przykład z życia wzięty:
Zakup produktu Xbox Gold 12M – cena sklepowa to 249 PLN (brutto);
Eksport produktu zagranice – odliczenie podatku VAT 249/1,23 = 202 PLN (netto)
Sprzedaż produktu na market place typu Z… zarejestrowanego zagranicą za 202 PLN + wyboru metoda płatności np. „płacę z Orange” którą doładujemy doładowaniem telekomunikacyjnym kupionym z VAT (możemy odliczyć VAT i podatek dochodowy od działalności gospodarczej) 202 PLN – 38 PLN (VAT) – 32 PLN (19% dochodowego) = 132 PLN (koszt zakupu) co oznacza stratę dla Skarbu Państwa.
Na stronie korporacyjnej Z… może Pan zobaczyć poziom obrotów MarketPlace -> tj. w 2017 roku jest to… Problem był wielokrotnie opisywany na portalach… (linki)
No i tak to właśnie wygląda. Jestem ciekaw, jaka będzie odpowiedź KAS na tę wiadomość – jeśli będę miał okazję się z nią zapoznać, to z pewnością wrzucę ją na bloga. Będę też monitorował z czystej ciekawości czas, jaki minie od wysłania tego maila do ewentualnego wprowadzenia zmian w prawie uniemożliwiających podobne kombinacje (choć oczywiście sygnały dotyczące procederu mogły pójść do służb już wcześniej, o czym nie wiem).
Zdjęcie ilustrujące wpis jest poglądowe! Osoby, rzeczy lub sytuacje przedstawione na zdjęciu NIE mają bezpośredniego związku z treścią niniejszego wpisu!